Dobry Multitool – co powinien zawierać?
Udając się na wyprawę, potrzebujemy dobrych narzędzi survivalowych. Każdy znawca tematu powie nam, że do przetrwania, poza odpowiednio dobraną odzieżą i dobrze wyposażonym plecakiem survivalowym, potrzebujemy również uniwersalnych narzędzi. Należą do nich oczywiście nóż, czasem stosowany zamiennie z siekierką, oraz poręczny, kieszonkowy multitool. Sklepy survivalowe oferują nam wiele rodzajów multitooli, co nie ułatwia wyboru. Co powinien więc zawierać najlepszy sprzęt do naszych wypraw?
Multitool – survivalowy niezbędnik
Multitool to nie tylko „kolejny gadżet survivalowy”. Jest to proste narzędzie, którego głównym założeniem jest spełnianie jak największej ilości funkcji. Jest mały i poręczny, powinien zmieścić się w kieszeni. Multitool często bywa określany mianem małej, kieszonkowej skrzynki narzędziowej. Określenie to może niektórym wydawać się stwierdzeniem na wyrost, jednak okazuje się, iż jest ono bardzo trafne. Multitool, podobnie jak skrzynka narzędziowa, może bowiem posiadać różne warianty wyposażenia, różnej jakości. Dlatego też przed zakupem powinniśmy sprawdzić, co oferuje dany model.
Zestaw survivalowy – dostosowany do rodzaju wyprawy
Multitool powinien być narzędziem maksymalnie uniwersalnym, jednak – jak powszechnie wiadomo – jeżeli coś pasuje do wszystkiego, to oznacza, że nie pasuje do niczego. Podobnie jest z multitoolem. Oczywiście dobrze, jeśli nasze narzędzie będzie posiadało jak najwięcej funkcji, dzięki czemu będziemy je mogli zabrać na każdą wyprawę, w każde miejsce – jako nieodłączny element naszego survivalowego plecaka. Należy jednak pamiętać o tym, by nasz multitool był dopasowany do profilu wyprawy. Innego rodzaju wyposażenie potrzebne będzie na nocny bądź kilkudniowy wypad pod namiot, inaczej sprawa będzie się przedstawiać w przypadku kilkutygodniowego bushcraftu, a jeszcze inaczej – podczas rowerowej wyprawy w góry.
Multitool – podstawowe właściwości
W przypadku gdy na wyprawę wybieramy się rowerem, łodzią, motocyklem bądź samochodem, warto zadbać o to, by multitool posiadał on więcej funkcji śrubokręta. Jeżeli wybieramy się natomiast do lasu lub w miasto, warto pamiętać o dodatkowych piłkach. Zawsze ważnym elementem będzie też duża liczba ostrzy oraz szczypce, które mogą niekiedy pełnić nawet funkcję swego rodzaju uniwersalnego śrubokręta. Dodatkowe właściwości, które mogą nam się przydać, to m.in. otwieracz do puszek czy nożyczki. To jednak należy uznać jedynie za „opcje premium”. Często pomijanym, lecz bardzo istotnym wyposażenia multitoola, jest natomiast krzyżak – a raczej jego miniaturowa wersja. Może się on nam przydać w różnych sytuacjach, takich jak drobne awarie sprzętu czy próba otworzenia drzwi.
Multitool, czyli survivalowy scyzoryk?
Z uwagi na swoją budowę, multitool często bywa nazywany scyzorykiem survivalowym. Czy jest to dobre określenie? Okazuje się, że nie w każdym przypadku. Trzonem scyzoryka zawsze jest bowiem dobrze naostrzony nóż (czy raczej nożyk). W przypadku multitoola głównym elementem często bywają szczypce, czasem jest to uniwersalny śrubokręt, natomiast ostrza mogą stanowić jedynie dodatek. Rzecz jasna ciężko znaleźć zestaw przetrwania, w którym będzie wszystko to, czego potrzebujemy. Warto jednak pamiętać, jakie jest przeznaczenie multitoola. Jest to przede wszystkim narzędzie naprawcze, służące do „obróbki” elementów mechanicznych i metalowych. I właśnie dlatego warto przede wszystkim postawić na szczypce jako trzon wyposażenia naszego multitoola. Kolejnym argumentem, który przemawia za szczypcami jako trzonem, jest fakt, że narzędzia tnące w mniejszym bądź szerszym zakresie będziemy mogli albo zastąpić, albo zaimprowizować. Co więcej – survivalowcy zabierają ze sobą najczęściej nóż, który jest jednym z najbardziej uniwersalnych narzędzi – po co więc dublować nasze wyposażenie?
Podsumowując, zwróćmy uwagę na jeszcze jedną kwestię. Niezależnie od tego, jaki wariant multitoola preferujemy, warto pamiętać, by przede wszystkim był on dobrej jakości. Słabej jakości sprzęt survivalowy lub chińskie podróbki znanych marek mogą jedynie zaszkodzić nam i naszej wyprawie. Dlatego zdecydowanie nie warto oszczędzać na tego typu akcesoriach survivalowych.