Odzież na jesienny survival. Co warto kupić?
Jesienny survival wymaga od nas znacznie lepszego i bardziej przemyślanego przygotowania niż letnie czy wiosenne wyprawy. Okres między początkiem września a końcem listopada potrafi być nieprzewidywalny, przez co w ciągu jednej nocy temperatura z kilkunastu stopni potrafi spać do nawet kilku stopni poniżej zera. Do tego stale jesteśmy narażeni na zwiększoną wilgotność powietrza, deszcz i zimny wiatr. Tak więc wybierając się na wyprawę do lasu, w góry czy nad rzekę – niezależnie od tego, ile ona potrwa – powinniśmy się dobrze przygotować i wyposażyć w dobry sprzęt do survivalu.
Sprzęt survivalowy na jesienne wyprawy
Obowiązkowe rzeczy survivalowe, które powinny znaleźć się w naszym ekwipunku – poza odzieżą, którą opiszemy poniżej – to dobry, wytrzymały plecak, wygodny i poręczny namiot, a także śpiwór gwarantujący utrzymanie ciepła. Dobrze jest również zadbać o alternatywne źródła światła i ciepła, które powinny zapewnić nam dobra zapalniczka, a także termos lub naczynia powalające na obróbkę termiczną żywności. Z całą pewnością przyda nam się również solidny nóż, a nawet siekiera, które powinny być punktem obowiązkowym, jeśli chodzi o survivalowe wyposażenie. Sklep z tego typu ekwipunkiem z całą pewnością pomoże nam dobrać odpowiednie modele dopasowane do naszych wypraw. Gdy już skompletujemy niezbędne wyposażenie, to czas pomyśleć o rozbudowie i dostosowaniu naszej garderoby.
Odzież na jesienny survival – jak się przygotować?
Każda survivalowa wyprawa powinna być poprzedzona wyborem odpowiedniej garderoby, ze szczególnym uwzględnieniem takich elementów jak spodnie czy kurtka. Survival – szczególnie jesienią – wymaga od nas nieco więcej niż inne rekreacyjne wyprawy. Dlatego warto pamiętać, by nasza odzież przede wszystkim cechowała się dobrymi właściwościami termicznymi i wodoszczelnością. Dobrym wyborem będą więc kurtki hardshellowe, grubsze kurtki spełniające normy ECWCS, a nawet puchowe kurtki zimowe. Całość powinna być uzupełniona kilkoma warstwami odzieży w postaci bielizny i koszulek termicznych. A także bluz – zarówno bawełniano-poliestrowych, jak i polarowych. Dobrze jest też zadbać o odpowiednie – wygodne i ciepłe – spodnie. Tutaj można postawić na spodnie softshellowe lub bawełniano-poliestrowe spodnie taktyczne. Cały czas warto pamiętać, by były to spodnie na survival, a nie lekkie, domowe dresy.
Buty survivalowe – podstawa każdej wyprawy
Kolejnym elementem, który powinniśmy wziąć pod uwagę, planując jesienną wyprawę, są odpowiednie buty survivalowe. Trudno jednoznacznie określić ich cechy – pewne jest jednak to, że powinny być wygodne i dopasowane do charakteru wędrówki. Obowiązkowym elementem jest twarda podeszwa, dobre podszycie zapewniające izolację termiczną, a także wodoszczelny materiał. Najlepszym wyborem będą wzmacniane buty z cordury lub/i skóry welurowej osadzone na specjalnie zaprojektowanych na cele survivalu szkieletach. Dodatkowo buty powinny posiadać odpowiednie wkładki amortyzacyjne, dzięki którym nasza noga nie zmęczy się podczas długiej pieszej wędrówki w trudnym terenie. Warto także zadbać o antypoślizgową podeszwę (najlepiej z gumowym bieżnikiem). Oczywiście na rynku dostępnych jest wiele marek i modeli, spośród których każdy wybierze coś dla siebie. Warto w tym celu odwiedzić dobry, zapewniający gwarancję i możliwość zwrotu sklep. Survival dzięki temu z pewnością stanie się przyjemniejszy i przede wszystkim bezpieczniejszy.
Podsumowując nasz krótki wpis, można dojść do kilku wniosków. Przede wszystkim jesienne wyprawy są znacznie bardziej wymagające niż letnie czy wiosenne, przez co powinniśmy je precyzyjniej zaplanować, a także dobrze się przygotować. Nasz sprzęt do survivalu powinien być sprawdzony i dobry jakościowo, jednak kluczową rolę pełni odpowiednia odzież. Tutaj niestety nie ma złotego środka, ponieważ jesień jest trudnym i zmiennym okresem. Oznacza to więc, że nasz strój powinien być maksymalnie uniwersalny i pozwolić nam wygodnie podróżować w kilkunastostopniowej temperaturze. Powinien także zapewnić nam bezpiecznie spędzenie nocy w kilkustopniowym mrozie.