MILITARY GEAR & EQUIPMENT
Zadzwoń do nas: 698 110 799

Odzież taktyczna – Charakterystyka funkcjonalności 

Odzież taktyczna – Charakterystyka funkcjonalności 

Odzież taktyczna – Charakterystyka funkcjonalności 


Co różni odzież taktyczną od wojskowej? Z czego i w jaki sposób produkowane są takie produkty i w jakich kwestiach są lepsze od zwykłych codziennych ubrań, dostępnych w praktycznie każdym sklepie odzieżowym? Jakie akcesoria taktyczne pomogą Ci odnaleźć się w każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji? I najważniejsze –
czy warto zainwestować w takie wyposażenie, nawet jeśli nie pracujesz w trudnych warunkach terenowych ani nie jesteś miłośnikiem survivalu albo bushcraftingu? W tym wpisie postaramy się odpowiedzieć na te oraz wiele innych pytań dotyczących wyposażenia taktycznego.


Jaka jest różnica pomiędzy odzieżą wojskową a odzieżą taktyczną?

 

Terminy „odzież wojskowa” oraz „odzież taktyczna” często traktowane są jako synonimy. Czy jednak faktycznie oznaczają to samo? A może jednak kryją się za nimi dwie zupełnie różne grupy produktów?

Aby to zrozumieć należy poznać bliżej kontekst historyczny. „Odzież wojskowa” istniała właściwie od zawsze – każda armia w historii używała ubrań, które tak samo jak broń były stałym elementem wyposażenia żołnierzy. W pewnym momencie upowszechniła się praktyka, by część wojskowych zasobów ubrań, butów i akcesoriów przekazywać do demobilu, czyli na rynek cywilny. Wycofywane z magazynów różnych armii, przestarzałe, używane ale wciąż w stosunkowo dobrym stanie produkty można było naprawić, przerobić i sprzedać osobom nie będącym wojskowymi.

Jednak z czasem rynek się zmienił. Dostawcy, którzy do tej pory jedynie odświeżali to, co udało im się wydobyć z armijnych magazynów, przestawili się na własną produkcję ubrań i akcesoriów, wzorowanych na wyposażeniu wojskowym jeśli chodzi o materiały, technikę szycia czy krój, a jednocześnie odpowiadających potrzebom użytkowników cywilnych, chociażby pod względem estetyki. Tak właśnie narodziła się nowa kategoria produktów – czyli odzież taktyczna.

Innymi słowy – odzież wojskowa i odzież taktyczna z praktycznego punktu widzenia nie różnią się w znaczącym stopniu, są wykonywane z podobnym materiałów, mają również podobne funkcje. Tym co je od siebie różni to zastosowanie. Do pierwszej grupy zaliczamy produkty wykorzystywane przez wojsko, natomiast do drugiej – produkty przeznaczone na rynek cywilny.

 

Odzież militarna, czyli pełne zrozumienie potrzeb i funkcjonalność

 

Jak wspomnieliśmy wcześniej, odpowiedni ubiór jest – podobnie jak broń – niezbędnym elementem wyposażenia każdego żołnierza. Nie będzie kłamstwem stwierdzenie, że jest on równie ważny, a w niektórych sytuacjach nawet ważniejszy niż odpowiednia broń. Tak jak nie sposób wyobrazić sobie, by profesjonalne oddziały współczesnej armii walczyły przy użyciu przestarzałego arsenału, tak trudno pomyśleć o tych samych oddziałach, których członkowie ubrani byliby nie w solidne ubrania wojskowe, ale zwykłe jeansy, dresy i gumiaki zamiast. Biorąc pod uwagę, że zadania wojska realizowane są w różnych warunkach pogodowych czy terenowych, odzież militarna musi być wykonana w taki sposób, by odpowiadała na zmieniające się potrzeby i zapewniała pełną operacyjność niezależnie od sytuacji.

Efekt ten jest wypadkową dwóch czynników – użytych w produkcji materiałów oraz kroju ubrań. Tkaniny używane w produkcji odzieży militarnej wytwarzane są zazwyczaj z połączeń różnych włókien – na przykład naturalnej bawełny z poliestrem czy nylonem. Dzięki temu finalny materiał charakteryzuje się między innymi:

  • wysoką wytrzymałością na uszkodzenia – takie jak przebicia, rozdarcia czy przetarcia, do których może dojść w wyniku zahaczenia o ostre gałęzie bądź w kontakcie z metalowymi lub szklanymi odłamkami,
  • dobrymi właściwościami termicznymi – wysokiej jakości materiał zapewnia optymalny komfort w różnych warunkach pogodowych, z jednej strony jest na tyle przewiewny, że pozwala skórze oddychać i odprowadza pot, z drugiej zapobiega wyziębieniu;
  • odpornością na warunki pogodowe – takie jak wiatr, deszcz, promieniowanie słoneczne.

Bardzo ważny jest również krój. Musi on być opracowany z uwzględnieniem takich kwestii jak ochrona ciała, mobilność oraz funkcjonalność. Dlatego ubrania wojskowe posiadają między innymi:

  • wzmocnienia w newralgicznych punktach, takich jak stawy kolanowe czy krocze – wewnątrz ubrań często znajdują się również specjalne kieszonki na wkładki, które chronią i zapewniają wysoki komfort,
  • obszerne nogawki lub rękawy – zapewniają maksymalną swobodę ruchu nawet przy najtrudniejszych manewrach. Duża przestrzeń w nogawkach i rękawach jest niezbędna, ponieważ materiały używane w produkcji odzieży militarnej odznacza się bardzo małą elastycznością,
  • możliwość regulacji rozmiaru – np. przy pomocy czepów na mankietach oraz klamerek w pasie spodni,
  • poręczne i obszerne kieszenie – przydatne do przechowywania niezbędnych akcesoriów, zabezpieczane suwakami lub zamykanymi na rzepy,
  • regulowane otwory wentylacyjne – ułatwiają termoregulację, zapobiegają przegrzaniu i nadmiernemu poceniu.

Innymi słowy – warunki polowe dyktują wymogi jakie musi spełniać wyposażenie żołnierzy nowoczesnej armii. Odzież militarna to odzież, która została opracowana specjalnie z myślą o spełnianiu tych wymogów, zarówno jeśli chodzi o użyte materiały, jak i techniki produkcji.

 

Odzież taktyczna, czyli codzienność połączona z wygodą i użytecznością

 

Odzież taktyczna to wybór nie tylko na najtrudniejsze sytuacje, do których może dojść na polu walk – na co dzień noszą ją również osoby, które nie są bezpośrednio związane z wojskowością czy innymi służbami mundurowymi. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ jakość wykonania tego typu ubrań gwarantuje najwyższy poziom komfortu w praktycznie każdej sytuacji.

Sięgają po nie między innymi:

  • miłośnicy survivalu, bushcraftu oraz outdooru – cenią oni przede wszystkim bardzo wysoką trwałość odzieży taktycznej, która doskonale radzi sobie w najtrudniejszych warunkach,
  • myśliwi oraz wędkarze – odzież taktyczna jest bardzo często utrzymana w odcieniach szarości, zieleni i brązu, dzięki czemu pozwala skutecznie wtopić się w naturalne otoczenie i ukryć przed wzrokiem zwierzyny,
  • gracze paintballowi i airsoftowi, uczestnicy LARP-ów wojskowych – odzież taktyczna zapewnia mobilność, która jest kluczowa przy tego typu rozgrywkach, a także pozwala lepiej „wczuć się” w zabawę.

Do grona użytkowników odzieży taktycznej należą też osoby, które ze względu na wykonywany zawód potrzebują odzieży ułatwiającej wykonywanie zadań. Do tej grupy można zaliczyć między innymi leśników i drwali, pracowników ochrony środowiska, murarzy, elektryków, rolników i kierowców zawodowych.

Oczywiście nawet jeśli nie należysz do żadnej z wymienionych grup, odzież taktyczna może być bardzo ważnym elementem Twojej garderoby. Z pewnością docenisz wygodę jaką zapewnia, niezależnie od tego, czy właśnie wykonujesz prace w ogródku czy może wybierasz się na spokojny spacer lub zakupy. Duża ilość poręcznych kieszeni zapewni Ci z kolei dużo łatwo dostępnej przestrzeni, w której może przechowywać wszystkie niezbędne rzeczy – portfel, klucze do domu i samochodu, multitool, a nawet akcesoria do samoobrony takie jak pałkę teleskopową czy gaz pieprzowy. Wszystko to przy zachowaniu eleganckiej, ale stonowanej estetyki.

Odzież wojskowa – Zaufaj temu co nosisz

 

W wielu sytuacjach nie ma czasu na długie zastanawianie się, rozważanie opcji i wybór – kiedy wydarzenia przybierają nieoczekiwany zwrot, trzeba działać szybko, tu i teraz. Dotyczy to nie tylko żołnierzy i przedstawicieli innych służb mundurowych – z pewnością zna to z własnego życiowego doświadczenia również wielu cywili. Nie wszystko da się łatwo przewidzieć, dlatego warto postawić na wyposażenie, które sprawdzi się w każdym warunkach. Do tej kategorii zalicza się, oczywiście, wysokiej jakości, odzież – kurtka outdoorowa, spodnie taktyczne oraz buty taktyczne. Co warto wziąć pod uwagę przy wyborze ubrań i butów, by mieć pewność, że nie zawiodą nawet w najbardziej nieoczekiwanym i gorącym momencie?

 

Co jest ważne w kurtce outdoorowej?

 

Kurtki taktyczne przede wszystkim powinny „oddychać”, czyli umożliwiać swobody przepływ powietrza między ciałem i otaczającymi je kolejnymi warstwami ubrań a środowiskiem zewnętrznym. W ten sposób kurtka zapewnia dobre odprowadzanie wilgoci oraz termoregulację. Kurtka, która nie spełnia tego warunku, będzie w czasie wzmożonego wysiłku fizycznego wzmagać pocenie i powodować znaczny dyskomfort. To, czy kurtka oddycha czy nie zależy od zastosowanych w jej produkcji materiałów oraz rozwiązań, takich jak klapy wentylacyjne czy panele siatkowe. Ważną cechą kurtki outdoorowej jest również stopień ochrony przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi takimi jak deszcz i wiatr. Pamiętaj jednak, że idealna ochrona przed wiatrem wymaga zastosowania szczelniejszych materiałów – co za tym idzie, połączenie oddychalności z całkowitą wiatroszczelnością jest niemożliwe. Dlatego wybierając kurtkę musisz iść na pewne kompromisy.

 

Jak wybrać spodnie?

 

Kwestia dobrego odprowadzania potu oraz nadmiaru ciepła jest ważna w przypadku spodni taktycznych, choć nie aż tak ważna jak w przypadku kurtek, kamizelek taktycznych czy innych elementów ubioru zakładanych na górną połowę ciała. Dlaczego? Wynika to przede wszystkim z faktu, że to właśnie tułów kumuluje więcej ciepła, szczególnie podczas intensywnego wysiłku fizycznego, np. podczas biegania lub szybkiego marszu. Nogi nie wymagają tak dobrej wentylacji jak górna części ciała, są również mniej podatne na działanie niskich temperatur oraz wiatru. Priorytetem w ich wyborze powinna zatem być wygoda oraz funkcjonalność. Krój dobrej jakości spodni taktycznych opracowany jest w taki sposób, by zapewnić pełną mobilność – możesz w nich nie tylko swobodnie chodzić i biegać, ale również skakać, kucać i wspinać się na wszelkiego rodzaju przeszkody terenowe bez obaw o to, że sztywny materiał lub szew ograniczy Twoje ruchy. Ważną i bardzo pożądaną cechą spodni taktycznych jest również ochrona ciała. Dzięki wzmocnieniom na kolanach, w kroku oraz na pośladach możesz spokojnie klękać i siadać w różnych miejscach, nie martwiąc się dyskomfortem.


Pamiętaj o akcesoriach taktycznych

 

Solidna odzież taktyczna to bez najmniejszych wątpliwości podstawa wyposażenia do wyruszenia w teren. Pamiętaj jednak, że Twoje przetrwanie w dziczy nie zależy jedynie od tego jakiego rodzaju spodnie nosisz oraz od jakości butów na Twoich stopach. Aby maksymalnie zwiększyć swoje szanse na wyjście z nieprzewidzianych, trudnych sytuacji powinieneś zaopatrzyć się również w szereg akcesoriów taktycznych.

Oto kilka rzeczy, które warto mieć pod ręką zawsze, niezależnie od tego gdzie i na jak długo się wybierasz:

  • nóż – to perfekcyjny przykład połączenia prostoty z funkcjonalnością. Dobry nóż sprawdzi się przy budowaniu obozowiska, naprawie sprzętów i ubrań, przygotowaniu posiłków, a w razie potrzeby również do samoobrony;
  • multitool – bardziej skomplikowany niż nóż, ale dający również znacznie więcej możliwości. Przyda się nie tylko w terenie, warto mieć go pod ręką również w pracy, podczas jazdy samochodem i wszędzie tam, gdzie nie masz dostępu do innych narzędzi;
  • latarka – ręczna lub mocowana do ubrania, pozwoli Ci działać po zmroku lub w miejscach bez dostępu do innych źródeł światła, możesz jej użyć również do wezwania pomocy i lokalizacji w terenie,
  • kabury, pasy, zawieszenia – dzięki nim możesz bezpiecznie nosić broń i mieć do niej wygodny, szybki dostęp w każdej sytuacji,
  • okulary, gogle – dobre widzenie niezależnie od warunków zewnętrznych może decydować o przetrwaniu w terenie. Dlatego tak ważnym dodatkiem do ubioru survivalowca są okulary taktyczne lub gogle, które ochronią oczy przed zbyt silnym światłem słonecznym, wiatrem, pyłem czy deszczem;
  • ochraniacze – osłaniają wrażliwe stawy kolanowe i łokciowe przed urazami mogącymi powstać w wyniku upadku. Mogą również poprawić komfort stawów w czasie klękania czy czołgania się po ziemi.

Oczywiście to jedynie najważniejsze przykłady wyposażenia, dzięki któremu ułatwisz sobie przeżycie w terenie – do tego grona należą również środki odstraszające insekty, maski, paski i szelki i wiele innych. Nie zapomnij również o plecaku lub solidnej torbie, które pozwolą Ci mieć wszystkie niezbędne sprzęty i akcesoria taktyczne zawsze pod ręką, a także zabezpieczą je przed niekorzystnym działaniem wilgoci lub innych czynników zewnętrznych.

Odzież taktyczna – Charakterystyka funkcjonalności 

 

Linka Paracord na nadgarstku to niezbędnik codzienności

Nieważne, czy wyruszasz na wielodniową wyprawę z zamiarem nocowania w lesie, czy może na krótką wycieczkę po górach – w Twoim wyposażeniu nie powinno zabraknąć liny. Ale nie byle jakiej liny – jeśli chcesz wyjść cało z problemów, jakie staną na Twojej liny, postaw na linkę Paracord, powszechnie uważaną za podstawę oporządzenia taktycznego.

Czym jest Paracord?

To wykonany z nylonu lub innych tworzyw syntetycznych materiał, którego nazwa stanowi zbitkę dwóch angielskich słów – parachute, czyli spadochron oraz cord, czyli po prostu sznur, lina. Nie jest to przypadkowe połączenie, ponieważ pierwotnie paracord wykorzystywany był w produkcji lin spadochronowych. Dziś uważany jest on za jeden z najbardziej wszechstronnych elementów wyposażenia każdego miłośnika survivalu.

Do czego można wykorzystać linkę paracord?

 

Paracord posiada wiele atutów. Kluczowym jest wysoka wytrzymałość na obciążenia. Przyjmuje się, że standardowo paracord jest w stanie utrzymać nawet 550 funtów (około 250 kilogramów) masy, skąd zresztą paracord często określany jest mianem linki 550. To w połączeniu z lekkością oraz dużą odpornością na czynniki zewnętrzne sprawia, że paracord może być z powodzeniem wykorzystywany:

  • do zawieszania i zabezpieczania sprzętu,
  • do budowy schronienia, tratw i innych konstrukcji,
  • do niezbędnych napraw,
  • do rozpalania ogniska przy pomocy wiertarki łukowej,
  • w charakterze sznurówek, paska do spodni, zapasowej smyczy,
  • do wykonywania temblaków, noszy lub prowizorycznej opaski uciskowej,

Możliwości są, jak widzisz, szerokie – to jak wykorzystasz paracord w dużej mierze zależy od Twojej kreatywności. Pamiętaj jednak , że paracord nie jest produktem atestowanym, dlatego nie powinien być wykorzystywany jako alternatywa dla profesjonalnego sprzętu, np. lin do wspinaczki.

Linka paracord jako… stylowy dodatek?

 

Ciekawym zastosowaniem paracordu jest noszenie go na nadgarstku jak bransoletki. Rozwiązanie to cieszy się ostatnio dużą popularnością nie tylko dlatego, że jest miłym dla oka, tematycznym dodatkiem do ubioru survivalowca. To również praktyczny gadżet. Bransoletkę możesz mieć zawsze przy sobie i w razie potrzeby rozplątać ją, uzyskując kilka metrów zapasowej liny. Dodatkowo metalowa klamra bransoletki może zostać wykorzystana jako krzesiwo, przydatne do rozpalenia ognia. Dzięki temu nawet jeśli z jakiegoś powodu stracisz dostęp do reszty swojego sprzętu wciąż możesz poradzić sobie w wielu kryzysowych sytuacjach.

Odzież taktyczna i akcesoria – Podsumowanie 

 

Otrzymałeś właśnie sporą dawkę wiedzy na temat oporządzenia taktycznego. Poznałeś różnice między odzieżą taktyczną a wojskową, dowiedziałeś się co wziąć pod uwagę przy wyborze ubioru na wyprawy survivalowe, do pracy w trudnych warunkach lub do gier terenowych. Wiesz dlaczego warto wybrać dobrej jakości letnie buty wojskowe oraz jakie akcesoria taktyczne pomogą Ci poradzić sobie w najtrudniejszych sytuacjach. Pora w takim razie zadać najważniejsze pytanie dotyczące odzieży taktycznej – czy warto mieć ją w swojej szafie? Odpowiedź może być tylko jedna: zdecydowanie tak! Nawet jeśli Twoja praca nie wymaga radzenia sobie w trudnych warunkach, nie jesteś miłośnikiem bushcraftingu ani nie bierzesz udziału w zabawach terenowych takich jak ASG czy LARP-y, solidnej jakości wyposażenie taktyczne to odzież, w którą warto zainwestować, gdyż jest:

  • niezawodna w każdej sytuacji – w odzieży taktycznej możesz zarówno pracować za biurkiem, jak i wykonywać trudne zadania w terenie nie tracąc nic z poczucia komfortu,
  • funkcjonalna – krój odzieży taktycznej oraz duża ilość praktycznych, wygodnych kieszeni pozwolą Ci zachować pełną zdolność do działania w każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji,
  • bezpieczna – duża wytrzymałość i odporność materiałów oraz zastosowane techniki szycia dają Ci gwarancję, że odzież taktyczna nie zniszczy się w najmniej odpowiednim momencie i wciąż będzie zapewniać skuteczną ochronę ciała przez mrozem, wiatrem czy słońcem,
  • trwała – nawet przy częstym noszeniu oraz wystawieniu na różnego rodzaju szkodliwe czynniki, odzież taktyczne może z powodzeniem służyć Ci przez wiele lat.

Przy tym wszystkim odzież taktyczna jest bardzo stylowa i można ją z powodzeniem dopasować do innych elementów ubioru, również tych bardziej casualowych.

Krótko mówiąc – kupno oporządzenia taktycznego to decyzja, której nie będziesz żałował. Zyskasz w ten sposób uniwersalne ubrania oraz sprzęt, które sprawdzi się w niemal każdej sytuacji i które możesz nosić bez przeszkód przez wiele lat. To świetna inwestycja, szczególnie jeśli jesteś zwolennikiem prostoty i minimalizmu, cenisz sobie własną wygodę i nie przepadasz za kupowaniem co sezon nowych ubrań.

Następny wpis
Odzież na jesienny survival.