MILITARY GEAR & EQUIPMENT
Zadzwoń do nas: 698 110 799

Preparaty na kleszcze i komary – zabezpiecz się przed nimi!

Preparaty na kleszcze i komary – zabezpiecz się przed nimi!

Preparaty na kleszcze i komary – zabezpiecz się przed nimi!

Preparaty na kleszcze i komary – Survival najczęściej łączy się z przebywaniem na łonie natury, co naraża nas na kontakt z komarami i kleszczami. Te ostatnie z kolei mogą nas zarażać różnymi chorobami, z których najpoważniejszą jest borelioza. Jak chronić się przed kleszczami i czy istnieje sprawdzony sposób na komary?

Kleszcze – co musisz o nich wiedzieć?

Kleszcze należą do grupy pajęczaków, najczęściej żerują na różnej wielkości i masy zwierzętach, ale lubią też ludzką krew. Rozpoczynają swój sezon żerowania mniej więcej od połowy marca, kiedy to temperatura powietrza podnosi się do poziomu 10–14 stopni, a kończą na początku listopada. Te pajęczaki potrzebują krwi do przeobrażenia się w kolejne stadium rozwojowe. Najczęściej żerują na swoim nosicielu przez ok. 14 dni, po czym odpadają, przeobrażając się. Kleszcze są ślepe, a swoje ofiary namierzają za pomocą węchu. Lubią ciemne i wilgotne miejsca, a ich rejon łowiecki znajduje się na wysokości do 100–150 cm. Najczęściej kleszcze czają się w trawie, zaroślach, krzakach, mogą też na nas spadać spod liści drzew, głównie dębu. Czasem kleszcze mogą nawet przeskakiwać na odległość do ok. 30–50 cm. Należy jednak pamiętać, że wbrew wielu mitom kleszcze nie polują na nas, skacząc nam na głowy z koron drzew.

Komary – najważniejsze informacje

Komary, podobnie jak kleszcze, rozpoczynają sezon swojej aktywności wiosną, a kończą – jesienią. Są to owady, które identyfikują swoje ofiary po zapachu – głównie potu. Komary, a zasadniczo ich samice, kąsają człowieka w celu zdobycia niezbędnej dla procesu rozmnażania krwi. Wkłuwając się do naszych naczyń krwionośnych przez skórę, komary mogą pozostawiać w niej wiele zarazków. Europejskie komary są stosunkowo niegroźne, natomiast jeżeli wybieramy się w regiony okołorównikowe – powinniśmy się zabezpieczyć niezbędnymi szczepieniami.

Jakie wyposażenie survivalowe ochroni nas przed komarami i kleszczami?

Sposoby ochrony przed komarami i kleszczami można podzielić na mechaniczne i chemiczne. Poza nimi występuje oczywiście jeszcze jeden, najskuteczniejszy – czyli unikanie miejsc, gdzie te stworzenia mogą nam zagrażać. Jednak w przypadku survivalowca jest to raczej nietrafiona porada.

Jeżeli chodzi o mechaniczne sposoby ochrony przed komarami i kleszczami, to sklepy survivalowe oferują nam szeroką gamę odzieży ochronnej. Najczęściej podstawową ochronę zapewnia nam już odzież taktyczna. W przypadku komarów bardzo skuteczną metodą ochronną są moskitiery, zakładane na namioty bądź hamaki. Czasem można też zakupić specjalne kapelusze z dołączoną moskitierą ochraniającą twarz. W przypadku kleszczy należy postawić na szczelność i dopasowanie, ponieważ pajęczak ten wskakując na nas i szuka po całym ciele dogodnego miejsca do wgryzienia się, przez co odzież jest zdecydowanie mniej skuteczną formą ochrony w tym przypadku.

Survivalowa apteczka a ochrona przed komarami i kleszczami

Skutecznym sposobem na komary i kleszcze mogą okazać się środki chemiczne. Rozróżniamy kilka ich typów. Na początku należy skupić się na witaminach i suplementach oraz na naturalnych substancjach, które niwelują szansę na wykrycie nas przez komara bądź kleszcza. W tym przypadku bardzo skuteczne mogą okazać się czosnek bądź lawenda. Należy też pamiętać, że zwierzęta te wyczuwają nas po zapachu potu, więc podstawową profilaktyką ugryzień jest po prostu skrupulatne dbanie o higienę. Kolejna z metod to odstraszające olejki eteryczne, w tym np. olejek lawendowy. Jego bardzo intensywny zapach ogranicza naszą własną, ludzką woń, przez co stajemy się niewidoczni. Kolejne środki działają odstraszająco – należą do nich głównie różnego typu aerozole, jak np. spraye Mugga.

Ostatnią kategorią są środki działające po ugryzieniu. Jeżeli chodzi o komary, polecić należy różnego typu maści odkażające i łagodzące świąd. Kleszcze należy jednak przede wszystkim usunąć, do czego służą specjalne strzykawki próżniowe bądź pęsety. Kolejnym etapem jest odkażenie miejsca po ukąszeniu, do czego możemy użyć specjalnie przeznaczonych środków bądź standardowego wyposażenia survivalowej apteczki, jak woda utleniona bądź spirytus.

Zawsze należy pamiętać o tym, by nasze survivalowe wyposażenie było różnorodne. Powinniśmy zadbać zarówno o dobrą ochronę – tutaj z pomocą przyjdą preparaty na kleszcze i komary, jak też o prawidłowe zabezpieczenie się po ugryzieniu. Jeżeli zauważymy jakiekolwiek niepokojące objawy alergiczne, gorączkę, ponadprzeciętne zaczerwienienie – powinniśmy udać się do lekarza.

Następny wpis
Latarka czyli przegląd polecanych modeli
Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.