MILITARY GEAR & EQUIPMENT
Zadzwoń do nas: 698 110 799

Merino – wełna z merynosów. Czy jest aż tak dobra?

Merino – wełna z merynosów. Czy jest aż tak dobra?

Merino, czyli wełna merynosów. Skąd wzięła się jej popularność?

Ludzkość na przestrzeni wieków szukała różnych rozwiązań pozwalających jej na stworzenie wytrzymałych i łatwo dostępnych materiałów. Miały one służyć nie tylko wojsku, lecz również zwykłym ludziom, zabezpieczając ich przed urazami czy mrozem bez straty na wygodzie i estetyce. Jednym z popularniejszych materiałów była wełna, a prym wiodła zawsze wełna ze specjalnej rasy owiec – merynosów. Na czym polega jej sukces i dlaczego pomimo dominacji materiałów syntetycznych nadal jest taka popularna? Postaramy się przybliżyć wam jej fenomen w naszym artykule!

Skąd bierze się wełna merino?

Alpy Południowe w Nowej Zelandii – miejsce, gdzie temperatura latem sięga 40 stopni Celsjusza, by zimą spaść nawet do -20. Życie w takich warunkach wymaga odpowiedniego przystosowania i właśnie w tym miejscu znajdują się najlepsze hodowle owiec merynosów – zwierząt, które potrafią dopasować się do kapryśnej nowozelandzkiej pogody. To z ich runa pozyskiwana jest popularna na całym świecie wełna merino, której właściwości zostały docenione przez wielu producentów odzieży sportowej, militarnej i codziennej.

Fenomen merino – na czym polega?

Z pewnością każdy z nas pamięta ciepłe i wygodne, lecz irytująco gryzące swetry z tradycyjnej, naturalnej wełny. Merino, poza szeregiem właściwości charakterystycznych dla naturalnych produktów wełnianych, ma kilka szczególnych cech – zaskakującą miękkość, lekkość i przyjemność w dotyku, pozwalające na jej wykorzystanie nie tylko jako materiału na swetry czy podkoszulki, lecz nawet na bieliznę. To oczywiście nie wszystkie z zalet tego materiału. Wykazuje się on bowiem znacznie większymi właściwościami w zakresie izolacji cieplnej, jest również oddychający, przez co mniej się pocimy. Wielu sportowców, którzy korzystają z tego materiału, podkreśla też jego inną zaletę, jaką jest pochłanianie zapachów. Zdaniem wielu użytkowników merino wykazuje pod tym względem niestandardowe właściwości, które powodują, że produkty z tego materiału zwyczajnie ograniczają brzydki zapach. Stanowi to szczególną zaletę nie tylko dla sportowców i survivalowców, lecz również zwykłych użytkowników, którzy nie muszą odczuwać dyskomfortu po całym dniu pracy.

Merino się nie pali?

To, że wełna merino się nie pali, to oczywiście jeden z mitów, jednak – jak w każdym – jest w nim trochę prawdy. Jest to materiał odporny na wysokie temperatury, trudniej go zniszczyć, a także można w nim bezpiecznie siedzieć np. przy ognisku. Specjalne właściwości wełny merino pod tym względem opierają się głównie na tym, że trudniej zajmuje się ogniem i w przeciwieństwie do materiałów syntetycznych trudniej ją stopić. Jeżeli dodatkowo zaimpregnujemy ją ognioodpornymi środkami, to powstaje naprawdę wytrzymałe tworzywo.

Merino a materiały syntetyczne

Na naszym blogu często podkreślamy wyższość materiałów naturalnych nad syntetycznymi. Polega ona przede wszystkim na lepszym „zgraniu” z pH naszego ciała i lepszych właściwościach wentylacyjnych. Minusem tego rozwiązania jest najczęściej cena oraz problem z codziennym użytkowaniem – przede wszystkim praniem. Naturalna wełna merino eliminuje wiele tych trudności – jest wytrzymała i nie trzeba jej prasować, a dodatkowo jest materiałem schnącym znacznie szybciej niż tradycyjna wełna. Po odpowiedniej obróbce z całą pewnością nie ustępuje w niczym drogim materiałom syntetycznym.

Podsumowując, wełna merino to naturalne, niezwykle wytrzymałe włókno o nieprzeciętnych właściwościach – idealnych do survivalu, bushcraftu, prepperingu. Stanowi też doskonałe rozwiązanie na chłodne dni dla sportowców, a nawet zwykłych, „domowych” użytkowników. Nie bez powodu jest więc uznawana za uniwersalny materiał, z którego wyroby posłużą nam w niejednej wyprawie.

Następny wpis
Wigilia w Legii Cudzoziemskiej.
Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.